Параклис "Свети апостоли Петър и Павел“
История
Към лятната вила на Пенчо Семов, на партерния й етаж в помещение от към 100 кв.м, е бил построен параклис, наименуван ” Свети апостоли Петър и Павел“
Всяка пътека, която води към него, разкрива красотата и изяществото му. Построен с внимание към всеки детайл, той предлага своеобразна симфония от дървен обков и мраморен иконостас, създаден от известния чешки скулптор Йосиф Шквара. Този иконостас е произведение на изкуството, който носи със себе си дълбокият духовен символизъм и красота на православната вяра.

Параклисът съчетава архитектурно съвършенство и вдъхновение, той не е просто е част от Вилата на Пенчо Семов, но и ключ към неговия духовен свят, който той е желал да сподели с всички, които го посещават.
През 1948 г. сьпругата му х. Радка Семова прави едно от най-големите дарения на храма, в памет на спруга си, благодетелят Пенчо Семов. Параклисьт „Св. ап. Петър и Павел” е обзаведен изцяло с лични средства на х. Радка Семова.
Според завещанието на Семов от 1943 г. в построената сграда за старопиталище е трябвало да се проектира и място за църква.
На партерния стаж арх. Никола Гръблев проектира нарочно помещение от около 100 кв.м. С обзавеждането му се заема лично х. Радка Пенчо Семова, с благословията на Търновския митрополит Софроний. Изящно изпълнение, оригинално замислена композиция е бил мраморният иконостас на параклиса. Изработен е в края на 1938 г. от скулптора Йосиф Шквара.
Редом с раннохристиянските символи – гроздето и пауньт – в цялостното въздействие на украсата на иконостаса немальк дял имат и скопите мрамори, използвани на места само с гладката си повърхност, а другаде – обработени с ниско релефни орнаменти и фигурални мотиви.
Към днешна дата обаче параклисът “Свети апостоли Петър и Павел“, все още не е осветен.
Ефория: Сътворена с любов, труд и постоянство
Аз се явих беден и цял живот творих, борих се и победих. Моето дело е налице. Аз бях учител, без да бях педагог. Богат съм, без да съм егоист. Аз съм социален, без да съм социалист. Работих вдъхновено, без да бях поет.