

ПОГЛЕД В ИСТОРИЯТА
Нека заедно проследим историята на вила “Ефория” от 1928г. до днес.
Времето, от което е била само идея, през годините, в които е построена, до годините, в които остава без живот и започва да се руши” до днес – началото на новия живот на “Ефория”.

С голямо уважение към миналото, с внимание към всяка детайлна част от старопиталището, и следвайки оригиналните проекти на архитект Никола Гръблев започва работата по възстановяване на вилата. Този подход за пример за грижа и уважение към нашето културно наследство.

След смъртта на Пенчо Семов, вилата остава необитаема и неизползваема. Времето започва да нанася своите белези, а нейната архитектура малко по малко да се руши. Моментът, в който екипът ни влезе за пръв път и зърна разпадащите се стени, беше решаващ, за това да вдъхнем отново живот на вила “Ефория”.

През 2007 г. сградата е официално необитаема, но в нея възниква пожар, който изпепелява покривната конструкция. В следствие на това, долните етажи на Ефория търпят всички климатични въздействия.

През 1963г. сградата е стационар на Окръжна туберколозна болница, а по-късно е преобразувана в инфекциозно отделение. Функционира до 14.10.2004 г., когато отделението е преместено в основната сграда на болницата след ремонт на първия етаж. Въпреки усилията на да се запази сградата, тя е започнала да се руши.

Делегацията на Британския легион е била водена от нейния председател Голдей и придружена от българска страна от министъра на войната ген. Христо Луков. Освен гостите присъстват и британският пълномощен министър в България Бентинг, Пенчо Семов и Илия Кожухаров.

Посрещането на делегации от чужбина е било съпътствано от изпълнения на българска гайда, за да знаят и помнят, че са в България.

В Габрово гостува делегация на Британския легион. За визитата им Пенчо Семов се подготвя съобразно изискванията на британския протокол, за да останат с прекрасен и топъл спомен от България.

През 1935г., Пенчо Семов е започнал да посреща и настанява важни делегации. Вилата е била с най-големият по площ парк в Габрово, за 1935г,. Била е перфектното място за отдих, възхищение и спокойствие.

Пенчо Семов създава приказен парк, в който младите хора да се разхождат и да получат уединение. Построява няколко по-закрити пейки, на които да могат да се любуват както на красивата градина, така и един на друг.

Периодът на изграждане на Старопиталището на Пенчо Семов е бил 5 години. Полагането на основите е породило интерес и любопитство в останалите хора и те често ходели до обекта, за да следят процеса по създаване.

Уникалната сграда с внушителна архитектура е дело на архитект Никола Гръблев, на когото г-н Семов се доверява неведнъж. През 20-те години на миналия век Пенчо Семов възлага на именития архитект да проектира и реализира мечтата му и той създава наистина шедьовър! Плановете на сградата са изготвени и съгласувани през март – октомври 1928г